Toruń to miasto o bogatej historii i wyjątkowym dziedzictwie kulturowym. Choć najbardziej kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem i piernikami, skrywa w sobie wiele ciekawostek i atrakcji, które skradną serce każdego turysty. Jakie mniej znane miejsca warto odwiedzić podczas wizyty w Toruniu?
Mało znane atrakcje turystyczne w Toruniu
- Ruiny Zamku Krzyżackiego
Choć większość turystów kojarzy Toruń z gotyckimi kościołami i kamienicami, to ruiny Zamku Krzyżackiego stanowią równie ciekawy cel wycieczek. Zamek został wybudowany w XIII wieku, a jego pozostałości pozwalają zrozumieć potęgę i wpływ, jakie Zakon Krzyżacki wywierał na tym terenie. Podczas zwiedzania ruin można przenieść się w klimat średniowiecza i wyobrazić sobie, jak mogło wyglądać życie i walki na zamku.
- Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
W toruńskim Muzeum Etnograficznym turyści mogą zobaczyć m.in. zabytki polskiej architektury ludowej i otoczenie, w jakim żyli ludzie w dawnych czasach. Zwiedzający poznają także kulturę regionu kujawsko-pomorskiego i wyjątkowe eksponaty, jak tradycyjne stroje, narzędzia, zabawki oraz przedmioty codziennego użytku.
- Park Etnograficzny
Na miłośników historii ludowej czeka również Skansen Etnograficzny. Znajduje się on niemalże w centrum Torunia, w pobliżu Starego Miasta. Większość prezentowanych w skansenie zabudowań to oryginalne konstrukcje, które przeniesiono z różnych zakątków. Stare chaty, młyn, kuźnia, a nawet remiza strażacka pochodzą z XVIII i XIX wieku.
- Brama Klasztorna
Mniej znaną, ale równie ciekawą atrakcją Torunia jest średniowieczna Brama Klasztorna. To jedna z czterech bram dawnych fortyfikacji miasta, które przetrwały do współczesnych czasów. Brama Klasztorna, zwana także Bramą św. Ducha, znajduje się nieopodal miejsca, w którym kiedyś istniał klasztor franciszkanów. Choć brama została kilka razy przebudowana, to nadal zachowuje gotycki wygląd i doskonale odzwierciedla średniowieczną architekturę.
- Piwnica Hanzy
Kolejnym ciekawym, lecz mało znanym miejscem w Toruniu, jest Piwnica Hanzy i jej Kupieckie Opowieści Torunia. Piwnicę Hanzy powinni odwiedzić szczególnie miłośnicy interaktywnych atrakcji. Turyści mogą poczuć się tutaj jak średniowieczni kupcy należący do Hanzy, czyli związku miast handlowych. Uczestnicy zabawy samodzielnie decydują o przebiegu wydarzeń i są poddawani próbom zręcznościowym, logicznym i artystycznym. To świetna okazja, by przenieść się do czasów średniowiecza i poznać na własnej skórze dawną kulturę i zwyczaje.
- Kamienica pod Gwiazdą
Podczas spaceru wśród zabytków starówki turyści mogą zauważyć budynek, który wyróżnia się na tle innych swoją barwą, zdobieniami i dużą, złotą gwiazdą na szczycie dachu. To Kamienica pod Gwiazdą – w jej wnętrzu zwiedzający zobaczą wyjątkowe eksponaty i elementy sztuki zdobniczej, a także dzieła nawiązujące m.in. do kultury antycznej i gotyckiej.
- Muzeum Witraży
Wyjątkową ciekawostkę na mapie turystycznej Torunia stanowi Muzeum Witraży. To interaktywna atrakcja skierowana do każdego, kto chciałby poznać tajniki tworzenia misternych witraży i ich historię. Na terenie muzeum organizowane są warsztaty, podczas których zwiedzający mają szansę wykonać własne, dekoracyjne witraże.
Chcesz odwiedzić mało znane miejsca w Toruniu i odkryć wszystkie sekrety tego miasta? Z pomocą naszego biura podróży Grapi Travel zobaczysz wyjątkowe atrakcje turystyczne, a dzięki przewodnikom poznasz miasto z zupełnie innej strony.
Podsumowanie
Toruń ma do zaoferowania o wiele więcej niż pierniki, Planetarium czy Dom Mikołaja Kopernika. Oprócz popularnych atrakcji warto odwiedzić mniej znane miejsca, które są równie interesujące i ekscytujące. Zwiedzający mogą wcielić się w rolę kupców podczas odwiedzin w Piwnicy Hanzy, stworzyć własne witraże w Muzeum Witraży albo podziwiać ruiny Zamku Krzyżackiego i Kamienicę pod Gwiazdą.