Historyczna stolica Dolnego Śląska, główne miasto aglomeracji wrocławskiej. Miasto, w którym funkcjonuje jedna z najstarszych w Europie i najstarsza w Polsce średniowieczna restauracja, działająca od 1273 roku Piwnica Świdnicka.
Rynek wrocławski
Średniowieczny plac targowy, jeden z największych rynków staromiejskich Europy. W środkowej jego części znajduje się budynek złożony ze Starego Ratusza, Nowego Ratusza oraz kamienic.
Stary Ratusz jest jednym z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce i jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia. To właśnie w nim znajduje się restauracja Piwnica Świdnicka oraz oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Nowy Ratusz wzniesiony w latach 60-tych XIX wieku jest obecnie siedzibą prezydenta miasta oraz rady miejskiej Wrocławia.
Rynek był jednym z niewielu miejsc, w którym dozwolony był handel detaliczny na terenie miasta. Z tego względu zabudowa mocno związana była z kupiectwem. Wzniesiono tam dom kupców (sukiennice), smatruz (hala targowa, w której handlowano pieczywem i obuwiem), Dom Płócienników (miejsce handlu płótnem mieszczące Małą Wagę służącą do ważenia towarów nie cięższych niż 10 cetnarów), rzędy Kramów Bogatych i Kramów Płócienników oraz Wielką Wagę (dla towarów ważących powyżej 10 cetnarów). Oprócz wspaniałych budowli na Rynku zachował się pomnik Aleksandra Fredry oraz ustawiona została wierna kopia pręgierza pochodzącego z 1492 roku.
Ostrów Tumski
Najstarsza zabytkowa część Wrocławia. W czasach średniowiecza siedziba książąt śląskich z dynastii Piastów, a od 1000 roku ośrodek władzy kościelnej.
To na Ostrowie Tumskim kanonik kapituły Katedry Wrocławskiej Giovanni Battista Bastiani gościł u siebie w 1766 roku Giacomo Casanovę, któremu wyjątkowo przypadło do gustu tamtejsze towarzystwo oraz kuchnia. Ostrów Tumski przez setki lat funkcjonował jako wyspa aż do 1824 roku, kiedy dzięki zasypaniu jednej z odnóg Odry, stał się częścią stałego lądu.
Z zabytków tego miejsca, które najlepiej przetrwały czas II wojny światowej, był kościół św. Marcina. Niestety wiele z obiektów nie nadawało się do renowacji i podjęto decyzję o ich wyburzeniu.
Odra
Wrocław jest jednym z największych miast położonych nad Odrą. Warto więc skorzystać z możliwości podziwiania tego miasta nie tylko z lądu lecz także podczas rejsu po Odrze. Wrocław dostarcza wiele wodnych atrakcji, które urozmaicą jego zwiedzanie. Po rzece Odrze przepłynąć można się zarówno dużym statkiem wycieczkowym jak i nowoczesną łodzią motorową. Rejsy te nie muszą jednak opierać się na samym przepłynięciu. Na statkach jak również na motorówkach, katamaranach i innych dostępnych środkach wodnego transportu, organizowane są eventy, uroczystości, zabawy dla dzieci, wieczory kawalerskie i panieńskie, a dla tych spragnionych wiedzy dostępne są audioprzewodniki w kilku językach.
Panorama Racławicka
Jednym z najważniejszych punktów wycieczki do Wrocławia jest Panorama Racławicka. Jest to jedna z czterech XIX wiecznych panoram namalowanych pod kierownictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz ukazuje artystyczną wizję zwycięskiej bitwy Polaków z Rosjanami pod Racławicami. Nie sposób opisać słowami monumentalność oraz efektowność tego dzieła, które dzięki swoim rozmiarom i owalnemu kształtowi tworzą efekt iluzji obecności widza w samym środku bitwy.
Szlakiem krasnali
Wrocławskie krasnale to najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalny symbol tego miasta. Niewielkie rzeźby przedstawiające krasnoludki rozsiane po różnych zakamarkach miasta, przyciągają turystów żądnych odkrycia wszystkich krasnali, niczym pirat szukający zakopanych skarbów. Z przybyciem krasnali do Wrocławia wiąże się wiele legend i historii lecz nie zważając na to, która faktycznie jest tą jedyną prawdziwą, krasnale pozostają integralną częścią przestrzeni miejskiej. Popularnym sposobem zwiedzania Wrocławia jest właśnie wycieczka szlakiem krasnali, łącząca poznawanie miasta z frajdą odnajdywania kolejnych małych kamratów. Dla fanów takich poszukiwań dostępna jest mapa „Krasnale w centrum Wrocławia”, która z pewnością pomoże odnaleźć i lepiej poznać większość z nich, a jest co poznawać, ponieważ krasnali wciąż przybywa i jest ich aktualnie około stu. Każdy z nich ma swoją historię lub zawód, toteż wśród nich znaleźć możemy np.
Ślepaka, który jest ambasadorem kampanii „Wrocław bez barier”, Antonio Okulistę, Moczypiętę, który strzeże wrocławskiego aquaparku, Botanika wraz z jego pięknym kwiatkiem, Siedzącego na walizce, który na dworcu Wrocław Główny zapewne wciąż czeka na swój pociąg, Gołębnika siedzącego na swym gołąbku, Harcusia, Kacusia w drodze do apteki, trzech Kasyniarzy – Hazardusia, Pokerka i Farciarza, cały zespół krasnali Filharmonii Wrocławskiej, Listonosza z Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Panoramika wiernego fana Panoramy Racławickiej, Radiowca, Sapera, czy dedykowanego profesorowi Janowi Miodkowi przedstawiającego jego wizerunek i znajdującego się przed Instytutem Filologii Polskiej krasnala Miodka.
Muzeum Miejskie Wrocławia
Muzeum, w którego skład wchodzi siedem oddziałów: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki Medalierskiej, Muzeum Militariów, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Muzeum Sztuki Cmentarnej i Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Wszystkie obiekty należące do Muzeum Miejskiego to zabytki, które dla Śląska mają znaczenie społeczne, historyczne i kulturowe, a każdy odział Muzeum pozwala lepsze poznanie regionu i jego historii poprzez sztukę czy działalność wystawienniczą i edukacyjną. Wśród zbiorów wszystkich oddziałów Muzeum Miejskiego możemy zobaczyć kolekcję lalek teatralnych z dalekich zakątków świata, eksponaty archeologiczne z epoki kamienia, uzbrojenie żołnierza polskiego od XVIII aż do XX wieku, unikatowy w skali Europy zbiór hełmów wojskowych, Galerię Wielkich Wrocławian czyli 30 marmurowych popiersi przedstawiających m.in. władców, naukowców czy artystów zasłużonych dla miasta, czy pokaźny zbiór medali, orderów, oznaczeń i bibliotekę twórczości artystów rzeźbiarzy trudniących się medalierstwem.
Muzeum Współczesne Wrocław
Oprócz możliwości poznania historii tego miasta i regionu, Wrocław otwiera nas także na sztukę współczesną. Muzeum Współczesne na celu ma wystawianie i popularyzowanie sztuki współczesnej i sztuki wrocławskiej drugiej połowy XX wieku. Jako jedyne muzeum w Polsce mieszczące się w naziemnym schronie przeciwlotniczym nazywane jest „schronem dla sztuki”, a tuż obok muzeum znajduje się instalacja
„Pociąg do nieba” będąca największą rzeźbą w Polsce. Instalacja składa się z torów, podkładów kolejowych i prawdziwego zabytkowego parowozu Ty2-1035 skierowanego w stronę nieba. Idea Muzeum Współczesnego to rozwój relacji społecznych wobec współczesnej sztuki i otwarcie na projekty naukowe oraz różnorodne dziedziny kulturalne i społeczne. Stąd też ujrzeć w nim można sporo sztuki konceptualnej, akcjonizmu i performance’u, a wśród jego zbiorów możemy podziwiać sztukę m.in. Carolee Schneemann, Karola Radziszewskiego, Stanisława Dróżdża, Wandy Gołkowskiej czy Jana Chwałczyka – artysty neoawangardy wrocławskiej.
Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Cóż oprócz krasnala Listonosza ma nam do przedstawienia Muzeum Poczty i Telekomunikacji? Muzeum umieszczone w zabytkowym budynku Poczty Głównej przedstawia bardzo obszerną historię polskiej poczty. Zobaczyć w nim możemy szyldy, skrzynki, konne pojazdy pocztowe, telegrafy, sztychy, mapy pocztowe, mundury, pieczęcie, polskie i zagraniczne znaczki pocztowe i wiele wiele więcej. Jest to jedyne muzeum w Polsce gromadzące tak zjawiskową ilość eksponatów dokumentujących historię poczty, telegrafii i telekomunikacji na ziemiach polskich.
Afrykarium
W wielu polskich miastach odwiedzić można różnorodną zwierzynę czy to w ZOO czy w ogrodach zoobotanicznych, lecz to właśnie we Wrocławiu doświadczyć możemy niesamowitej podróży przez Afrykę. Ta najpopularniejsza atrakcja wrocławskiego ZOO to kompleks 21 basenów, a w nich tysiące ryb oraz płazy, gady i ssaki. Około dwugodzinna podróż prowadzi nas przez regiony Morza Czerwonego, Afryki Wschodniej, Kanału Mozambickiego, Wybrzeża Szkieletów, Bagna Okavango i Dżungli Kongo. Odwiedziny w Afrykarium to wspaniała okazja by ujrzeć jedne z największych żółwi lądowych świata, kolorowe ryby raf koralowych, dik diki będące jednymi z najmniejszych antylop na świecie czy harcujące hipopotamy nilowe, a to wszystko wśród niezwykłej roślinności tych regionów.
Hydropolis
Wszystko o wodzie, czyli od morskich głębin aż po ilość wody w ludzkim organizmie. Hydropolis to miejsce łączące technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele aby zwiedzający zdobyli jak najwięcej wiedzy na temat wody w ciekawy sposób. Wystawa podzielona jest na 7 stref tematycznych, a każda z nich pokazuje wodę w innym aspekcie. Wejście do rzeczywistych rozmiarów repliki batyskafu Trieste, poznawanie działania starożytnych wynalazków powiązanych z wodą, zobaczenie wodnej drukarki tworzącej obrazy wykorzystując krople czy symulator zamieci śnieżnej to tylko niektóre z wielu atrakcji, które oferuje wrocławskie Hydropolis.
Galeria Neon Side
Galeria Neonów to miejsce z pewnością znane tym, którzy lubią blask świateł i zdjęcia na Instagramie, które od razu przyciągają wzrok. Ponad 30 świecących szyldów oświetlających po zmroku podwórka tętniących życiem barów i klubokawiarni tworzy niesamowity klimat, którego grzechem jest nie uwiecznić na fotografii. Zabytkowy czerwony neon „Wrocław Główny” oraz unikalny neon „Kino Warszawa”, to jedne z wielu historycznych neonów zdobiących swym światłem centrum kreatywności na mapie Wrocławia.