Poznań, jeden z ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów X i XI wieku, jedyne miasto wymienione w słowach hymnu Polski. Nazywane przewrotnie miastem doznań, których faktycznie potrafi dostarczyć wiele.

Stary Rynek

Serce miasta pełne historycznych budynków takich jak Ratusz czy Waga miejska. To tu przecinały się drogi międzynarodowe z lokalnymi szlakami co umożliwiło sprawny rozwój handlu. To właśnie dlatego pierwszą zabudową na rynku były kramy oraz sukiennice. Oczywiście najbardziej rozpoznawalnym budynkiem na Starym Rynku pozostaje Ratusz, na którego wieży ujrzeć możemy trykające koziołki. W opiewającej ich legendzie nazwane „urządzeniem błazeńskim”, koziołki poznańskie trykają się na wieży codziennie o 12:00.

Ważnym szczególnie dla średniowiecznego miasta budynkiem była Waga miejska. Miejsce istotne dla kupców, zaopatrzone w wagę miejską i przyrządy związane z pomiarami handlowymi np. wzorce wag oraz odważniki. Na Rynku znaleźć możemy również Odwach, budynek służący jako siedziba straży miejskiej, w którym w okresie międzywojennym znajdował się areszt garnizonowy. Aktualnie siedzibę w tym budynku ma Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Nie brakuje na Starym Rynku przede wszystkim budowli związanych z kupiectwem – domki budnicze należące dawniej do mniej majętnych kupców, Dom Bractwa Szewskiego, Dom Krojowników Sukna, Dom Sukienników oraz budynki będące niegdyś jatkami chlebowymi, rzeźniczymi czy szewskimi. Oprócz budowli zobaczyć możemy również pręgierz służący do wykonywania kar np. chłosty, fontanny: Prozerpiny, Apolla, Neptuna, Marsa oraz Figurę św. Jana Nepomucena i Studzienkę Bamberki.

Najstarsza katedra

Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła położona na Ostrowie Tumskim w Poznaniu to najstarsza katedra w Polsce. Położona na Ostrowie Tumskim liczy aktualnie 1056 lat. Początki jej sięgają czasów Mieszka I i jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski. Oprócz wspaniałych ołtarzy, witraży oraz wielu kaplic znajdujących się we wnętrzach katedry zwiedzać można także podziemia, w których znajdują się krypty pełne reliktów grobowców, lapidarium oraz fragmentów katedry preromańskiej i romańskiej.

Fara Poznańska

Zbudowana ad maiorem Dei gloriam czyli na większą chwałę Bożą perła polskiego baroku. Królestwo Jezuitów i tuż po katedrze najważniejszy kościół w Poznaniu. Chcąc wytępić heretyckie nauki oraz dodać ludziom otuchy i nadziei Jezuici zbudowali wyjątkową świątynię. Wystawny styl barokowy pobudzający fantazję oraz pełen dynamizmu zachwyca w poznańskiej farze do dziś. Monumentalne, kręcone kolumny, postaci Apostołów i Ojców Kościoła miały przyciągnąć do kościoła farnego wiernych „przez oczy do duszy”, a malowane sklepienia dają wspaniałą iluzję kopuły.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Poznań to nie tylko piękna architektura lecz również miejsce bogate w różne formy dziedzictwa kulturowego zebranego m.in. w Muzeum Narodowym. Znajdują się tam zbiory sztuki średniowiecza, baroku oraz starożytności. Muzeum to posiada swoje oddziały takie jak:

  • Muzeum Sztuk Użytkowych – znajdujące się w Zamku Królewskim przedstawia powstałe od średniowiecza do współczesności meble, wyroby ceramiczne, przedmioty ze szkła i metali, broń, biżuterię, a także stroje.
  • Ratusz – Muzeum Poznania – ukazuje dzieje miasta i jego mieszkańców od X wieku do współczesności oraz historię Ratusza.
  • Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – znajdujące się na Starym Rynku prezentuje broń białą, broń palną, uzbrojenie ochronne, znaki wojskowe, mundury i oporządzenie z okresu X – XXI wieku.
  • Muzeum Instrumentów Muzycznych – gromadzi profesjonalne instrumenty muzyczne oraz instrumenty tradycyjne dla różnych kultur z całego świata, rękopisy muzyczne, a także pamiątki po muzykach lub istotnych wydarzeniach muzycznych. Podstawą owej kolekcji był ocalały po wojnie zbiór 74 instrumentów z prywatnej kolekcji Zdzisława Szulca.
  • Muzeum Etnograficzne – dawniej budynek siedziby loży masońskiej, w którym obecnie zgromadzone zostały eksponaty przybliżające zagadnienia kultury polskiej, regionu Wielkopolski jak również terytoriów odległych. Eksponaty te pozwalają na lepsze poznanie zwyczajów, obrzędów i religii poszczególnych obszarów Wielkopolski i świata.

Poznańskie Muzeum Pyry

Pyra – charakterystyczna dla Poznania nazwa na ziemniaka. Toteż nie może zabraknąć muzeum poświęconemu temu warzywu w mieście określanym Pyrlandią. Miejsce całkowicie oddane ziemniakowi, w którym uczestniczyć można w pyrowych warsztatach, odbyć podróż w czasie w temacie ziemniaka, poznać jego rolę w poznańskiej tradycji i przygotować własną pieczoną pyrę na pamiątkę.

Rogalowe Muzeum Poznania

Tak jak Toruń pochwalić się może swym Piernikiem, tak Poznań słynie ze swych Rogali Świętomarcińskich. W Rogalowym Muzeum poznać można tajemnice wypieku Świętomarcińskich rogali, jak również elementy gwary i historii Poznania, a to wszystko z widokiem na Ratusz i koziołki. Oprócz legend i wypieku rogali mamy tam także szansę na ich degustację.

Palmiarnia

Wycieczka do Poznania może dostarczyć także egzotycznych wrażeń. Palmiarnia poznańska daje możliwość poznania niesamowicie bogatego świata roślinności z różnych stref klimatycznych wraz z popularnymi roślinami użytkowymi takimi jak bawełna, banan czy bambus. Dodatkowych tropikalnych wrażeń dostarczają zwiedzającym akwaria pełne egzotycznych ryb.

ZOO

Nowe Zoo w Poznaniu to miejsce pełne różnorakich zwierząt, zaczynając od wielu gatunków zagrożonych wyginięciem, aż po jedną z najbogatszych w Europie kolekcję ptaków drapieżnych. Poznawanie zwierząt z całego świata od maleńkich ssaków jak kowari pustynny aż do tych wielkich jak słonie afrykańskie ułatwione jest dzięki darmowym przejazdom kolejką na terenie zoo lub dla osób z niepełnosprawnością możliwy jest bezpłatny przejazd melexem.