Wiele osób jest szczerze zakochanych w Toruniu m.in. przez wzgląd na unikalną kulturę i rolę, jaką odegrał on w historii Polski. To jedna z najpiękniejszych miejscowości w naszym kraju, bogata w zabytkową architekturę oraz pamiętająca czasy Krzyżaków. Dowiedz się, kto założył Toruń, w jaki sposób istnienie miasta wpłynęło na dalszy rozwój Polski oraz jakie jest jego znaczenie w obecnych czasach!

Toruń – początki i rozwój miasta

Założycielami Torunia stali się Krzyżacy, którzy w czasach średniowiecza planowali stworzyć wielkie państwo krzyżackie na terenie Polski oraz próbowali podbić okoliczne ziemie. Miasto powstało na prawach chełmińskich w 1233 roku, a już 3 lata później nadano Toruniowi prawa miejskie. Wydarzenie miało wpływ na dalszy rozwój miejscowości, która – w kolejnych latach – stała się ważnym punktem handlowym i wojskowym.

Rozwój handlu w Toruniu

W czasach średniowiecza w Toruniu przecinały się ważne szlaki handlowe – taka lokalizacja nadała duże znaczenie miastu. Szybko stało się ono centrum wymiany towarów między Europą Zachodnią a wschodnią częścią kontynentu. Hanza, czyli europejski związek kupców i miast handlowych, włączyła Toruń do swoich szeregów. Co więcej, w 1280 roku miasto stało się sekretarzem Hanzy, co wiązało się ze znacznymi korzyściami finansowymi. Dzięki temu Toruń szybko się rozrastał, a na jego terenie licznie powstawały nowe budynki: kościoły, urzędy, ratusz miejski. Do dziś przetrwało wiele oryginalnych budowli z czasów średniowiecza, m.in. Ratusz Staromiejski utrzymany w gotyckim stylu, a także bramy i baszty toruńskie.

Zamek Krzyżacki w Toruniu

W latach 1230-1231 powstał Zamek Krzyżacki w Toruniu. Krzyżacy chcieli w ten sposób zapewnić sobie obronę przed potencjalnymi atakami okolicznych ludności. Dla Zakonu Krzyżackiego ważne było również kontrolowanie sytuacji na szlakach handlowych.

Potężne fortyfikacje, oprócz funkcji ochronnej, miały również świadczyć o potędze Zakonu Krzyżackiego. Struktury Zamku Krzyżackiego były wielokrotnie rozbudowywane i wzmacniane w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony Polski oraz Litwy.

W XIV wieku, dzięki przywilejom nadanym przez wielkich mistrzów krzyżackich, miasto stało się siedzibą licznych warsztatów, rozmaitych rzemieślników oraz gospodarzem targów, co przyczyniało się do jego dalszego rozkwitu. Handel solą, zbożem, drewnem oraz towarami luksusowymi umacniał pozycję Torunia jako jednego z kluczowych miast Hanzy.

W 1466 roku w Toruniu podpisano pokój toruński, co zakończyło wojnę trzynastoletnią między Królestwem Polskim a Zakonem Krzyżackim. W kolejnych latach miasto zyskało znaczenie w świecie nauki. To tutaj urodził się w 1473 roku i żył Mikołaj Kopernik, który dokonał wielkich odkryć astronomicznych. Obecnie w Toruniu można zwiedzać dom, w którym przyszedł na świat, a do dyspozycji zwiedzających jest także nowoczesne Planetarium inspirowane dokonaniami polskiego naukowca.

Historia Torunia w nowożytności

Po burzliwych czasach średniowiecza i złotych wiekach rozkwitu, miasto musiało stawić czoła wojnom i okupacjom. Na szczęście, w efekcie tych wydarzeń, Toruń nie stracił całego swego dziedzictwa i najcenniejszych obiektów historycznych. W XIX wieku miasto ponownie stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym, co miało pozytywny wpływ na rozbudowę Torunia i jego rozwój gospodarczy.

Historyczne atrakcje Torunia, które warto zobaczyć

Obecnie turyści mogą podziwiać wiele ciekawych toruńskich zabytków. Niektóre z nich były poddawane renowacji i przebudowywane, lecz architekci starali się zachować ich pierwotny charakter. Na uwagę zasługuje przede wszystkim piękna starówka z Ratuszem Staromiejskim i Katedrą pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Podczas wizyty w Toruniu warto zobaczyć także ruiny Zamku Krzyżackiego.

Na uwagę zasługuje Kamienica pod Gwiazdą – budynek ma złotawy kolor, a na szczycie dachu widoczna jest charakterystyczna gwiazda. Z kolei wnętrze kamienicy skrywa w sobie wiele zabytków historycznych oraz kulturowych, które pochodzą z Dalekiego Wschodu. Kolejną atrakcją turystyczną, związaną z kulturą i rozwojem gospodarki dawnego Torunia, jest Piwnica Hanzy. Odwiedzający mogą poczuć się jak średniowieczni kupcy i dowiedzieć się, jak wyglądał handel setki lat temu.

Podsumowanie

Toruń może pochwalić się bardzo bogatą i ciekawą historią. Ze względu na położenie na średniowiecznych szlakach handlowych, miasto szybko stało się częścią Hanzy. To z kolei zapewniło Toruniowi świetne warunki do rozwoju i rozbudowy. Obecnie miejscowość zachwyca turystów licznymi zabytkami, które świadczą o roli kulturowej i gospodarczej, jaką Toruń odegrał w dawnych czasach.